به بهانه روز معلم

معلم کلاس اول من

معلم کلاس اول من خانم امینی بود. او دختر جوان و مؤمنی بود. موهای بلندش را شانه می زد و صاف روی شانه هایش می انداخت. یک خال سیاه هم داشت. اما خال سیاهش روی گونه اش حرکت می کرد و هر جائی که دلش می خواست وامی ایستاد. خال سیاهش گاهی پشت لبش بود و گاهی روی چانه اش و گاهی هم گوشه لبش. بعضی وقتها هم می رفت و درست وسط گونه اش می نشست. برای همین هم بود که تا مدتها فکر می کردم تنها عضو بدن که قدرت حرکت دارد خال سیاه روی گونه است.

اما آنچه که موجب شده قیافه و قد و قامت و لبخند و خشم خانم امینی فراموشم نشود ، نه موهای صاف و بلندش است و نه خال سیاه متحرک اش. بلکه مهربانی و دلسوزی خاص اش که در چهره ی گاه خشمگین و گاه مهربانش نقش بسته بود. تنبل کشیدن سر صف ، ترساندن از انبار ، سیلی و خط کش خانم ناظم و خانم معلم جزوی از اجزای جدا نشدنی درس و مدرسه بودند. خانم امینی خشمگین می شد. اما نمی زد. پیش خانم ناظم هم نمی فرستاد ، بلکه این خانم ناظم ریزه میزه عصبی و زبر و زرنگ بود که سر موقع سر می رسید و حساب بچه ها را می رسید. برایش بچه ، بچه بود. کوچک و بزرگ نداشت. همه را به یک چشم می دید. از شانس بد ما ، کلاس ما بغل دست دفتر خانم ناظم بود. سه تا اتاق تو در تو که اتاق اولی کلاس ما و اتاق دومی یعنی اتاق وسطی دفتر خانم ناظم بود و اتاق سومی مال کلاس ششمی ها بود. یعنی این که خانم ناظم برای خوردن آب و رفتن به دستشوئی و زدن زنگ تفریح ، باید از جای خود بلند می شد ویا از کلاس ما رد می شد و به حیاط می رفت و یا از کلاس ششمی ها. باز هم خوش به حال ما که خانم امینی معلم مان بود و هوایمان را داشت. بیچاره کلاس ششمی ها بیشتر وقتها بخصوص زنگهای ریاضی ، صدای گریه شان بلند بود. آن وقتها چقدر از کلاس ششمی بودن می ترسیدم. بعد از چهار سال مدرسه مان منحل شد و شاگردان مدرسه مان بین دبستان پهلوی و اردیبهشت تقسیم شدند و من خوشحال شدم که دیگراز کلاس ششمی بودن در مدرسه قبلی مان نجات پیدا کردم.

روش تدریس و مشق و تکلیف خانم امینی هم مثل بقیه همکارانش بود. تا جائی که از کلاس اول به خاطر دارم ، مشق و از یک تا صد نوشتن و روخوانی فارسی و هجی کردن بود. اما من ، با هر( آیاغین یاندی چک او طرفه ؟ ) پایت سوخت بکش آن طرف یا به قول معروف بالای چشمت ابروست، قهر می کردم و سراغ کشو نیمکت ام می رفتم و کتابهایم را بغل می کردم و می گفتم :« من با شما قهرم می روم خانه خودمان.» طفلک چقدر سعی می کرد ساکتم کند. می گفت:« اگر خانم ناظم صدایت را بشنود می آید خط کش به کف دستهایت می زند. مگر مدرسه خانه خاله جان است که هر وقت دلت خواست قهر کنی و خانه خودتان بروی؟» او فقط با من این چنین نبود. بلکه سعی می کرد تا آنجائی که از دستش برمی آید جلوی کتک خوردن ما را بگیرد. اگرچه هرگز ازدواج نکرد اما از ما مثل بچه های خودش مواظبت و دفاع می کرد.

بعدها گاهی او را در گرمابه نخست می دیدم که روی نیمکت نشسته و منتظر نوبت است. چقدر خجالت می کشیدم از آن همه بچه بازی هایم. اما او به روی خود نمی آورد. مثل همیشه با لبخند مخصوص خودش جواب سلامم را می داد. تا اینکه دیگر به گرمابه نخست نیامد. نگرانش شدم. حکیمه گفت:« شاید خانه شان حمام درست کرده اند و دیگر دوست ندارد بیاید و اینجا یک ساعت منتظر نوبت بنشیند.» اما برایم این دلیل باورکردنی نبود. آن وقتها خیلی ها در خانه حمام داشتند. اما در زمستانهای سرد تبریز گرم کردن حمام خانه مشکل بود و اکثر مردم زمستانها به گرمابه می رفتند. ربابه گفت :« شنیده ام درگذشته است.» هم تعجب کردیم و هم غمگین شدیم. آخر او هنوز پیر نشده بود. چه زود رفت. خدا رحمتش کند.

روز معلم است و خواستم با این نوشته ناقص و کوتاه یاد و خاطره اش را گرامی بدارم و مثل اکثر شاگردان دوره خودم که برای معلم دسته گل یاسمن هدیه می دادیم این دسته گل را نثار روح نازنین اش بکنم.روز معلم بر همه معلمان عزیز مبارک.

/ 10 نظر / 7 بازدید
آزاد

با تبریک روز معلم که انسان را از تاریکی نجات میدهد.در ماهنی بری باخ جمله اوغلانلاری یولدان ائیلر کلمه ائیلر به چه معنا است و همچنین در جمله ایگید اوغول جاوان ائیلر آتانی.با تشکر.

اورین

با سلام و تبریک روز فرخنده معلم به شما همکار و خواهر محترم خاطره ای شیرین بودکه یاد آور سال اول مدرسه و خصوصا روزهای اول را برایم زنده کرد خصوصا دو سال اولی که کودکستان می رفتم و به خاطر دوستی مربی با خواهر بزرگم همیشه دوستش می داشتم ولی خانم معلم کلاس اولم بسیار جدی و تند بود ولی باز چون تقریبا خوب درس میخواندم و با پسرش هم که همکلاسمان بود دوست بودم زیاد نگران نبودم بعدا هم که تا باز نشسته نشده بود با هم همکار شدیم و بعضی دوره های ضمن خدمت با هم بودیم که نهایت احترام را برایش قایل می شدم خصوصا که بعدها فامیل دوری هم شده بودیم یادش بخیر آن ایام و آن معلمان دلسوز مهربانمان [گل] با تشکر مجدد[گل]

دوستعلی

به نام خدا معلم عزيز ،استاد بزرگوار،تو را به چه مانند كنم. دل درياييت لبريز از آرامش است همچون كوه استوار از حوادث روزگار ايستاده اي و همچون ابر،باران پر شكوه معرفت بر چمن هاي دشت دانش آموختگي فرو مي ريزي. خورشيد نگاهت گرمابخش وجود ماوحرارت كلبه ي سرد يأس و نااميدي و ارمغان شور و شعف است. غنچه ي تبسمي كه از گلستان لبهاي تو مي رويد، طراوت لحظه هاي ابهام و زيبا يي بخش خانه ي وجود ماست. كلام روح بخش و دلنشين تو موسيقي دلنوازي است كه بر گوش جان مي نشيند و اهنگ زندگي را به شور در مي آورد. رواني به لطافت گلبرگهاي ارغوان داري كه از احساس و شور و شعف لبريز است. دستهاي روشنت سپيدي خود را از گل بوسه هاي گچ گرفته و شمع وجودت از نيروي ايمان وانسانيت شعله ور استسرخي شفق ،تابش آفتاب ، نغمه ي بلبلان ،صفاي بستان ، آبي درياها، همه و همه را مي توان در تو خلاصه نمود. معناي كلام اميد بخش تو همچون نسيم صبحگاهان نشاط . بخش روح خسته ماست. علم آموزي و صبر ايمان را از پيامبران به ارث برده اي و به حقيقت وارث زيبايي ها بر گستره ي گيتي هستي. معلم عزیزم روزت مبارک

قربان زاده

خانم شهربانو گرامی . سلام. برایم مایه افتخار خواهد بود که بهترین تبریکات خود را بمناسبت روز معلم و تجلیل از عالمان و آگاهان که شما بزرگوار نیز یکی از آنها هستید تقدیمتان دارم . حافظه قوی شما در بیان و نگارش خاطرات گذشته همیشه مثال زدنی است . با بیان خاطرات شیرین خود ما را بهگذشته برگرداندید و تجدید خاطرات گذشته موجب انبساط خاطرمان شد . با نشاط و سرافراز بمانید .

سییده

سلام خاله شهربانو . هر انسانی دو آموزنده دارد : یگی روزگار و دیگری آموزگار . اولی به بهای زندگیت ، دومی به بهای زندگیش . روز معلم بر شما مبارک . برایتان زندگی سرشار از مهر و محبت و صمیمیت آرزو می کنم و از راهنمایی هایتان سپاسگزارم .

آرامیس

سلام.یاخجی سیز؟دوردان وبلاگیز چوخ قشحدی من چوخ استفاده الیرم سیزین بو یازدیغلاریزدان.الله سیزی ساخلاسین.زوز معلم موبارح سیزه.

بابک قوجازاده

سلام . با سروده ای به زبان فارسی منتظرتان هستم .سئوگی دونیاسینی آددیملارینیزلا بزه یین ...

رضا

در این دنیا دو کس خدمتگزار است که کارگر ویا اموزگار است. ............................................ هر دوخاطره زیبا و صمیمی بود و هر دو روز زحمت و زیبائی بر شما مبارک

پارسا

سلام خانمي هست كه بتونه با خطكش بهم كفدستي بزنه؟