به بهانه هشتم مارس

 

داشتم بی خیال از دنیا و آخرت خانه تکانی می کردم که زنگ در خانه به صدا درآمد. در را که باز کردم شاگرد گلفروش محل کار قدیمی ام را دیدم که دسته گل زیبائی در دست داشت . این دسته گل را همکاران قدیمی ام اوته و افا و ایریس و ماریانا و قابی به مناسبت روز جهانی زن برایم فرستاده بودند. در حالی که این هدیه دوست داشتنی را داخل گلدان آب می گذاشتم ، یک لحظه به یاد بویوک خانم افتادم و آرزو کردم کاش می توانستم این دسته گل را به او هدیه کنم .

اما بویوک خانم کیست ؟ آن زمانها که او را می شناختم ، زن روستائی جوانی بود و چهار بچه کوچک داشت و به شهر کوچ کرده بودند و چند ماهی از مرگ شوهرش می گذشت. او که بیشتر وقتها به من سر می زد ، یک دفعه غیبش زد. فکر کردم بچه هایش را هم برداشته و به روستایشان برگشته است. بماند  با بچه های ریزه و شکم گرسنه چه کار می تواند بکند؟ حداقل خانه پدر یا پدرشوهرش برود شکم خود و بچه هایش را سیر می کنند. بعد از گذشت دو سه ماهی به دیدنم آمد. دو گوشه چادرش را جمع و جور کرده و زیر آرنجش سفت گرفته بود و پنج تا نان لواش را روی بازویش انداخته و می آمد. پس از سلام وچاق سلامتی از او در مورد وضع و اوضاع خود و بچه هایش را پرسیدم. گفت : ترسیدم به روستا برگردم بچه ها را پدر شوهر بگیرد و روانه خانه پدرم کند و پدرم هم مرا به یکی دیگر شوهر بدهد. یک چند روزی دنبال کار گشتم دیدم هر جا بروم بجز رختشوئی و خدمتکاری کار دیگری نیست . آخر نه سواد درست حسابی دارم و نه کاری درست حسابی از دستم بر می آید. دیدم تنها کاری که بلدم نان پختن است . در خانه تنوری به پا کردم و نان می پزم و می فروشم . هم همسایه هایم از نشستن روی نیمکت نانوائی و منتظر نوبت شدن راحت هستند و هم خودم برای خودم کار می کنم و آقا و نوکر خودم هستم. شکر خدا که چرخ زندگیمان می چرخد و محتاج نیستیم. این نانها را هم برایت هدیه آورده ام . نانها را گرفتم و تشکر کردم .

تعداد زنانی که با دست خالی و تلاش کار می کنند و زندگیشان را تامین می کنند کم نیست. روزی از روزها یکی از همکاران تعریف کرد که در محله سیلاب تبریز زنی که شوهرش در جنگ شهید شده ، نیز نانوائی باز کرده و خودش نان می پزد و زندگی خود و فرزندانش را تامین می کند.

روز جهانی زن برهمه زنان و بخصوص این زنان زحمتکش مبارک.

با آرزوی روزی که زن نیز بعنوان انسانی کامل شناخته شود و به حقوق پایمال شده اش برسد.  

 

 

سؤز کج گلسه قان اولار

اوره کده شان شان اولار

ظلم ائیلییه ن قان تؤکن

یا خان یا سلطان اولار

*

سئل آخار مه لر کئچه ر

داغ داشی ده لر کئچه ر

دوران ظالیم ده اولسا

باشیوا نه لر گلر

*

سخن کج خون می ریزد

دل را به درد می آورد

کسی که ظلم می کند و خون می ریزد

یا خان است یا سلطان است

*

سیل می خروشد و می گذرد

دل سنگ و کوه را می شکافد و می گذرد

اگر دوران به دست ظالم بیفتد

ببین چه بلاهائی به سرت می آید

 

 

/ 11 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
من

منم با ب.د موتفقم ، متنت ارتباط برقرار می کنه، تبریک !

نق نقو

بارک الله عجب اسم با مسمایی داشته این بیوک خانم روززن هم مبارک

زنوز اوغلی

هشتم مارس روز جهانی زن را به شما دوست خوبم صمیمانه تبریک می گویم از ته دل آرزو می کنم روزی فرا برسد که زنان و مردان دنیا از حقوق برابر برخوردار شوند

صبورا

سلام شهربانو جون روز زن را بهتون تبریک میگم[گل]

سپیده

خاله شهربانو سلام . آمدم حال شما را بپرسم . دیدم بمناسبت روز زن مطلب نوشته اید. راستش من نمیدانستم هشتم مارس روزجهانی زن است . خیلی خوب شد من هم به شما این روز را تبریک بگم .

حبیب

سلامی دوباره ... روز جهانی زن مبارک . در مورد لینک هم مقابله به مثل شد ... زنده باشی[گل]

زنوز اوغلی

با سلام متشکر از شما منظومه زنوز چایی در وبلاگ قبلا درج شده با صدای شاعر هم بزودی روی نت خواهد آمد می توانیددر آدرس زیر ملاحظه کنید [گل] http://zonuoz.blogfa.com/post-11.aspx

میرزایی

سلام عزیز سکسکه های یک مست با چند لینک و یک بداهه و " حوریه فقه خواند و حوری شد " بروز است مثل جارختی بدون لباس روی تنهایی کمد بودم توی ژورنال های خیاطی من فقط چند جور مد بودم هر چه پوشیدم از تو قیچی شد منتظر حرف و نقدهایتان هستم مرسی نادعلی بلاگفانین ساتینی آچاردیم گوزوم شاتاشدی قیراغینداکی لینک لره " زن متولد ماکو" دئدیم گلخ گوراخ نه وار ...دادلی و دوزلو ... ترجمه بایاتی هم خوب بود ...مرسی .

قربان زاده

خانم شهربانو . سلام . روزجهانی زن را به شما تبریک می گویم . [گل] ضمنا ایمیلی برایتان فرستادم لطفا ایمیلهای خود را چک کنید . با تشکر [منتظر]

فرید صلواتی

دیگه خون جلوی چشمامو گرفته، دارم غیرتی میشم. [عصبانی]