به یاد پدرم

با تشکر از پیامهای تسلیت و همدردی و مهر و صفای شما دوستان گرامی و بزرگوار ، آرزو می کنم زندگی به کامتان شیرین و سایه عزیزانتان بالای سرتان باشد. روح رفتگانتان شاد.

*

پدرجان می خواستی برای دومین سالگرد رفتن پسرت بهترین مجلس را تدارک ببینی و به قول خودت مهمانی مفصلی برایش بگیری. می گفتی :« پسرم هر شب خسته و کوفته از سر کار به خانه می آید. هر شب می بینمش . صدای خنده اش را می شنوم. نگاه آرامش را حس می کنم. او می داند که برای دومین سال رفتنش مهمان داریم. من مطمئنم می آید و بغل دستم می نشیند و از مهمانان پذیرائی می کند.« اما هیهات که دومین سالگردش همراه با شب هفت تو برگزار شد. پدر جان خیلی خوب می شناسمت. سالهاست که می شناسمت و می دانم در تدارک رفتن خودت نیز بودی و نمی خواستی که بازماندگانت زحمت زیادی بکشند.با پای خود به پزشک مراجعه کردی و از آنجا به بیمارستان رفتی و به خانه زنگ زدی . آمدند و حرف هایت را زدی و آرام چشم بر هم نهادی و خوابیدی. دلت نخواست حتی زحمت تلفن کردن به بیمارستان و انتقال به سردخانه را به کسی بدهی.

ماههای رمضان فامیل و دوست و آشنا ذکر خیرت را می کردند که پیرمرد هشتاد ساله را نگاه کن ! چقدر زبر و زرنگ و سالم و قوی است و تو می گفتی :« بزنم به تخته ، سالم و قوی و بی دردسر آمده ام شد سال ساده و بی ریا زندگی خواهم کرد و بدون این که زحمتی به کسی بدهم خواهم رفتم . سر پا خواهم رفت.« هشتاد و سه ساله که شدی غم فرزند داغ جوان از دست داده خنجر کاری اش را بر دلت نشاند. اما باز تلاش کردی که سر پا باشی. آخرین بار که خوابت را دیدم و آشفته زنگ زدم گفتی :« دختر جانم نگران نباش هنوز زنده ام قرار نیست که تا قیام قیامت زنده بمانم . اما دوست ندارم محتاج لحاف و تشک شوم . سر پا خواهم رفت.» به آرزویت رسیدی پدر.

دلت می خواست نوه ناز کوچولویت حسرت کمبود پدر در دل نداشته باشد. وقتی پدرش رفت ، او هنوز کوچولو بود. گریه نمی کرد چون فکر می کرد باباجونش سفر رفته و دیگر باز نخواهد گشت و همه ما به تدریج جائی که او رفته ، خواهیم رفت. او هنوز به رمز و راز این سفر دور و دراز بی برگشت پی نبرده بود و تو خوشحال بودی که غم رفتن تو نیز اذیتش نخواهد کرد. با گذشت روزها و هفته ها و ماهها ، رفتن و بازنگشتن پدر عزیزش را به چشم دل و جانش دید. فهمید که چقدر تلخ و گزنده است این رفتن و بازنگشتن . تو را که می بردند ، پافشاری کرد که دوباره ببیندت . رویت را باز کردند و به چشم خود خواب آرام و ابدی ات را دید و به سختی گریست که آقاجانم نیز رفت و دیگر برنخواهد گشت. تو که نمی توانستی اشک را در چشمان طفلک معصومت ببینی ، چگونه گریان و فریادکنانش گذاشتی و رفتی؟

یادت می آید این شعر شهریار را که زیر لب زمزمه می کردی؟

حیدر بابا ننه قیزین گؤزلری

رخشنده نین شیرین شیرین سؤزلری

تورکو دئدیم اوخوسونلار اؤزلری

بیلسنلر کی آدام گئده ر آد قالار

یاخشی پیس دن آغیزدا بیر داد قالار

*

حیدربابا چشمان زیبای ننه قیز

سخنان شیرین چون شکر رخشنده

ترکی گفتم که خودشان بخوانند

بدانند که آدمی رفتنی است و اعمالش ماندگار

تنها مزه خوبی و بدی است در کام ما ماندگار

*

راستی پدر جان در غربت به سوگ نشستن یک حسن دارد. آنجا نبودم و به چشم خود به خاک سپرده شدنت را ندیدم. چطور می توانستم تحمل کنم سنگینی خاک تیره را بر بازوان مهربانت ، بر چشمان در انتظارت ، بر دل بی کینه ات؟

رفتی و نام نیک و خاطرات خوش با تو بودن را بر جای گذاشتی. دلمان برای لبخندت ، صداقت و مهر و صفایت تنگ شده.

دلت را شکستند به گناهی که نکرده بودی . از کجا پیدایت خواهند کرد که حلالیت بطلبند.

پدر جان ، رفتنی چون تو مرا آرزوست

*

با تشکر از پایگاه ادبی فرهنگی انجمن نویسندگان ماکو

http://www.anjoman79.mihanblog.com/post/470

*

/ 14 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اورین

با سلام چه زیباست قلم که انسان می تواند بهترین احساسات درونی خود را به دیگران هم انتقال دهد.وشاید کمی آرام گیرد. آری با خواندن این متن زیبا وبه نوعی مرثیه دختری در فراق پدر مهربانش من نیز یاد پدر و مادر مرحومم افتادم من شاید به اندازه شما از وجود نازنین انها بهره نجسته باشم اما هر ان و هردم چون شما آنها رادر درون خود حس کرده ام.از درد غربت نوشتی و از اینکه فراق فرزند برای پدرتان سخت بود و... میدانم هر لحظه خاطرات مرحوم در نظرتان خواهد آمد ومرور خواهید کرد روزهای با هم بودن را ولی به هر حال آرزوی صبر دارم و انتظار دارم که خود را کمتر ناراحت کنید چرا که الابذکرالله تطمئن القلوب یاد خدا دلها را ارام می کند پس با یاد خدا سعی کنید زندگی را بیش از این برای خود تلخ و درد ناک نکنید. با آرزوی روزهای خوب خوش

بی تا

فقط میتوانم بگوییم جای خالیش با هیچ چیز پر نمیشود حتی با گریه حتی یک لحظه! نفسم بوی تو را می گیرد هر وقت آه میکشم از نبودنت بی دلم دلم را کجای این بار بستن ها گذاشته ام نمی دانم شاید زیر بقچه دلتنگیست شایدم لای خرت و پرت های غربت کنار سوغات های تنهایی پای رفتن ندارم با این همه یادکه در دیارم جا مانده اند.

leila

روح پدر مهربانتان شاد [ناراحت][گل]

سارا

شهربانوی عزیز بهت تسلیت میگم گرچه میدونم این تسلیتها کمترین اثری از درد و انده تو راکم نمیکنه من هم یازدهم اردیبهشت اولین سالگرد رفتن پدرم بود هنوز هم باور نمیکنم که رفته هنوز هم بایاداوری خاطرات و اسم پدرم اشک مجال نفس کشیدن رو ازم میگیره و نبودن او در کنارم مثل این که یدفعه زیر پات خالی بشه و از اینکه دیگه کسی نیست که براش حرف بزنی دلتو میسوزونه ...اونهایی که میخوان برن انگار بهشون الهام میشه یه جوری اماده میشن مثل پدر خودم .....روحشان شاد

روشنایی صبح

سلام شهربانو جان. منو ببخش یکم دیر موضوع رو فهمیدم. قلبم درد گرفت شهربانو. حرفم نمیاد. می دونم خیلی سخته. نمی دونم چی بگم. کاش می تونستم تماسی باهاتون بگیرم و شاید حرف زدن بتونه بهتون کمکی کنه. شما همراهی زیادی تو روزهای بد من کردین . من فقط می تونم دعاتون کنم. براتون صبر می خوام. اونقدر براتون دعا می کنم تا حس هایی که اون شهربانوی صبور و مهربان بهم منتقل می کرد دوباره در وبلاگتون زنده بشه. [گل]

مهدی جلیل زاده

مطلبتون رو با اجازه گذاشتم تو وبلاگ انجمن

سید امیر باقر موسوی

سلام خیلی وقت بود که می خواستم براتون تسلیت بگم ولی می ترسیدم که از رفتن عمو اطلاع نداشته باشیند تا اینکه چند روز ّپیش فهمیدم بهتون گفتن. واقعا از رفتنش متاثر شدم اخه بعضی موقع که کلاس نداشتم و بیکار بودم می رفتم پیششون و از قدیم و مردماش می گفت و حال می کردم یادم هست که نزدیک عید بود دانشگاه تعطیل شده بود می خواستم برم ماکو که دیدم عمو ایستاده روی سکو و منتظر ماشین ماکو هست که از دیدن همدیگر خیلی خوشحال شدیم. خلاصه با هم رفتیم ماکو دو سه روزی هم موند نگو که می خواست بیاد برای خداحافظی. روحش شاد........ [گل][گل][گل] شرفیم لذتیم دادیم قلیم قاناتیم آتا دیر آتا

نبی ساکان

سلام میتونی منو با نام (کردها و فرهنگ کردی در ماکو)لینک کنی؟ممنونم