گلشن و علی پاسبان

 

یکی بود یکی نبود ، زیر گنبد کبود ، غیر از خدا هیچکس نبود . سال 1357 بود . دارا و سارا و موسی و سامان ، بچه های گلشن و علی پاسبان  بودند . علی پاسبان همانطور که از اسمش پیداست فقط پاسبان بود . کشیک می داد ، دزد می گرفت و ... غیر از این کار دیگری از دستش برنمی آمد .

 

22 بهمن بود . آدمهائی دور هم جمع شده  و دسته بزرگی تشکیل دادند . سپس به سراغ پاسبانها رفتند . گرفتند و لختشان کردند و بیرحمانه کشتند . آذرشهر رکورد قتل عام پاسبانها را آنهم به نوع وحشتناک ، به خود اختصاص داد .

 

علی پاسبان قصه ما نیز به دست یکی ازاین دسته های بزرگ در یکی از شهرها  گرفتار آمد . گرفتندش و بدون محاکمه به دارش آویختند . هنوزهم نمی دانیم جرمش چه بود ؟

 

ائششه یه گوجو چاتمادی ، پالانینی تاپدادی ( زورش به خر نرسید ، پالونشو کتک زد . )

 

گلشن می گفت : انقلاب مثل مرغ غول آسائیست که فرزندان خود را مثل دانه برمی چیند .

 

دارا از سارا گلوله ای آتشین هدیه گرفت و همان لحظه جان داد و دارا به وجود خود افتخار کرد .

 

موسی لو رفت و به دار آویخته شد و دارا دوباره بر رشادت خود افتخار کرد .

 

سامان نیز لو رفت .  دارا قبل از اینکه بار سوم به وجود خود افتخار کند ، در راه عقیده خود کشته و با جاه و جلال دفن شد .

 

گلشن تنها بازمانده خانواده اش ، سامان را در خانه پدربزرگ مخفی و خود به عزای عزیزان از دست رفته اش نشست . اما نتوانست گریه کند چون بکی مردار شده و نباید برایش گریست و دیگری به بهشت رفته و نیازی به گریه ندارد .

 

اینچنین بود که گلشن با هزار مصیبت با فرزند خود راهی دیار غربت شد . سامان نوجوان در دیار غربت همراه مادر زندگی جدید خود را شروع کرد . حالا برای خود مردیست و شغلی و زندگی و آسایشی دارد . فکر می کردم حالا دیگر این مادر و پسر قویماغ ایچینده اوزورلر ( توی کاچی شنا می کنند ، منظور رفاه بسیار است ) سه سال پیش سامان ما با دختری از ایران ازدواج کرد . طفلک چقدر خوشحال بود زنی ایرانی و فرزندانی ایرانی خواهد داشت . زن جوان آمد و بعد از یک سال هم مادر شد . حالا دیگر هم زبان یاد گرفته  و هم به علت وجود فرزند ایاغی به رکیمیشدی ( جایش محکم شده بود )

 

گلشن گاهی اوقات تلفن می زد و به دیدنم می آمد . اگرچه زنی شکسته و داغدیده و مصیبت کشیده  است ، اما خوش صحبت و مهربان است . یک هفته پیش ساعت 9 شب به من زنگ زد صدایش گرفته بود گوئی به زحمت می توانست جلوی گریه اش را بگیرد . می خواست پیشم بیاید . فهمیدم که دردی دارد و گرنه این وقت شب هوس آمدن به خانه من که با شهر آنها حدود دو ساعت فاصله دارد  نمی کرد . منتظرش شدم . پس از دو ساعت و اندی بالاخره آمد . تا در را به رویش باز کردم گریه مجال سلام و احوالپرسی را به او نداد . با هم شامی خوردیم و چائی نوشیدیم و درد دل کردیم و گریستیم . داشتم برایش رختخواب آماده می کردم که تلفن زنگ زد . سامان بود با صدائی درمانده و ناتوان سفارش مادرش را کرد آنامی سنه ، سنی الله ها ( مادرم را به تو و تو را به خدا می سپارم ) و پشت سر او برادر گلشن زنگ زد و از خواهرش خواست که پیش آنها برود و با آنها زندگی کند . درخواست برادر را پذیرفت . چاره ای جز این نداشت . آدمی که پیر می شود نیاز به کمک و مواظبت دارد .

 

حتمن حدس زدید که موضوع از چه قرار است . رعنا عروس گلشن خانم بعد از تولد اولین فرزند و باز کردن جای پا عذر این زن را خواسته . چون او مزاحم ایشان است .

 

یک روز بعد رعنا زنگ زد . به او اشاره کردم که کار خوبی نکرده . می توانست نزدیک خودشان برای او آپارتمان کوچکی اجاره کرده و با مهر و دوستی برایش زندگی جدید و مستقلی فراهم کند . اینگونه راندن پیرزن مصیبت دیده ، آن هم از خانه خودش ، انسانی نیست . راستش را بخواهید از نوع جوابی که داد خوشم نیامد حرف حسابش این بود که  : من استقلالم را دوست دارم . از روزی که حامله شدم هر چی به این زن می گویم از خانه من برو بیرون ، نمیرود . زود زود بیمار می شود و میرود اتاق خودش و می خوابد . کارش شده دوا خوردن . وقتی بیمار می شود  حالم از او به هم می خورد . من استقلال و آزادیم را خیلی دوست دارم . به او گفته بودم که استقلال از همه چیز مهم تر است .  

 

مادر و پسر را تهدید کرده بود که یا این زن از این خانه برود و یا طلاق می گیرم و چون اینجا آلمان است بچه را هم از شما می گیرم . بیچاره سامان و بیچاره مادرش .

 

دوستان اختلاف سنی و عقیده  بین عروس و مادرشوهر ، پدر و پسر را قبول دارم و خودم اکنون آپارتمان کوچک و وسایل ارزان قیمت خانه ام را به آپارتمان شیک و مبلمان  پسرم ترجیح می دهم . دوست دارم تنها زندگی کنم . اما گلشن در شرایطی نیست که تنها بماند .

 

رعنا وبلاک مرا می شناسد و میخواند و می داند که هدف از نوشتن این پستم نکوهش شدید  اعمال و رفتار زشت و ناپسند او با گلشن است . می تواند در پیامگیر وبلاکم هزار فحش بدهد . اما فراموش نکند در مورد بدی که در حق مادرشوهرش کرد و به چشم خود شاهد ماجرا بودم کم نوشتم .

 

و سرانجام حالم را به هم زد این نوع استقلال .

 

***

 

/ 8 نظر / 33 بازدید
رشت مهد تمدن

سلام به شهربانو عزيز مطالبت کاملا درست و منطقيه توی رشت هم دقيقا همين کا رو کردن اگه خواستی عکساشو ببينی به وبلاگ شهر من رشت که تو لينک وبلاگ من قرار داره برو و یه سر عکساشو ببين البته اگه دلش رو داشتی من با مطلبی تحت عنوان آداب استقبال مردمی به روزم یه سر بزن[بدرود]

هنگامه

سلام شهر بانو جان خواستم خواهس کنم يه سری به مهتاب بزنی و ببينی ميشه کاری براش کرد؟ يا حداقل همدردی باهاش کرد؟http://www.ayadamha.persianblog.ir/

عسلی

سلام شهر بانو جان بعد یه مدت من بروزم اگه بیای خوشخال میشم .. .در ضمن جالب بود یا علی

نيستان

سلام خانمی بياييد باهم جشن روز عشق ايرانی را با هم بگيريم. منتظرتون می مونيم

مردی از آذرشهر

خانمی از ماکو من یک آذرشهری هستم و می خواستم از وقایعی که در انقلاب در آذرشهر رخ داده حرف بزنم . متاسفانه همانطور که شما نوشته اید این واقع در شهر آذرشهر رخ داده ولی آنهایی که این اعمال را انجام داده اند هیچکدام از اهالی شهر آذرشهر نبوده اند و از روستاها و شهر های اطراف آمده بودند و همه آنها نیز بعد از گذشت ایام به بد وضعی گرفتار شدند( پیس گونهقالدیلار ) و از پاسبانهایی که آذرشهری بودند نیز در میان آنها بودند و در ضمن این که می گویند اراذل و اوباش از آنها بودند که مورد تنفر مردم آذرشهر نیز می باشند . خواهشمند است این مطلب را در پیام گیرتنا بگذارید تا مردم با این مسئله آشنا شوند .

007

به نام حق فمن یعمل مثقال ذرّة خیراً یره و من یعمل مثقال ذرّة شراً یره از مردم شریف آذرشهر می خواهم تا در صورتیکه گناهی مرتکب نشده اند به مصداق این آیه نگران نباشند!

ندای حق

با سلام. اینجانب ضمن اظهار تاسف از بی لیاقتی و بی مسئولیتی مسئولین سابق و ضمن تقدیر و تشکر از زحمات مسئولین فعلی در شناسائی و اقدام به معرفی عاملان جنایت و جداسازی حساب آنها از مظلومین واقعی انقلابی که ندای انقلاب فرهنگی شان بار دیگر بگوش رسید و این بار با این اقدام انقلابی مسئولین جدید طعم شیرین بیاد ماندنی آن روزهای حماسه و تلاش بار دیگر سیرین شد و ضمن تسلیت به تمامی باز ماندگان و اظهار تنفرو دعای لعنت خداوندی بر تمامی قاتلین و فتنه گران آن موقع از تمامی مردم این مملکت می خواهم که پس از اجرای حکم اعدام قاتلین شرور بدلیل آشکار شدن ماهیت واقعی آنها ضمن عذرخواهی از انقلابیون واقعی خانواده های قاتلین را از شهر بیرون بنمایند تا درس عبرتی گردد برای سایر اشرار این مرز و بوم