اولین برف امسال

امروز اولین برف زمستانی ولایتمان را سفیدپوش کرد و این کوتوله باغچه مان سفید برفی شد. دستکش های پشمی را پوشیدم و جارو به دست گرفته ، بین خانه و سر کوچه راه باز کردم. درست مثل کودکی هایم که عاشق برف بودم و دلم می خواست با برفها گلوله برف و سرسره بازی کنم. یادش به خیر دانش آموز که بودم ، در روزهای برفی مادرم جاروی حیاط را بالای پله ها و جلوی آستانه در می گذاشت. برای رفتن به توالت که در گوشه دیگر حیاط و مسیری حدود ده متر بود ، مجبور بودیم پله ها را جارو کنیم و تا رسیدن به توالت جلوی پایمان را نیز با همین جارو پارو کنیم. این قانون مادرم بود و برو و برگردی نداشت. او معتقد بود که یک کمی زحمت کشیدن بهتر از لیز خوردن و پا شکستن و یکی دو ماه فلج شدن است.

مدرسه که می رفتیم چکمه های پلاستیکی نویمان روزهای اول خوب و امن بودند.چون لیز نمی خوردند و ما با خیال راحت به مدرسه می رفتیم . با وجود سفارش ها و تاکید مادرمان ، شیطان جنی قولمان می زد و زنگ های تفریح با همکلاسی هایمان سرسره بازی می کردیم. تا خانم ناظم وارد حیاط مدرسه می شد ما هم سیچان دلیکین ساتین آلیردیق ( دنبال سوراخ موش می گشتیم.) اگر خانم ناظم سرسره بازی و گلوله برف بازی مان را می دید دعوایمان می کرد و نمره انضباطمان هم کم می شد. یکی دو روز نگذشته ، پاشنه چکمه های پلاستیکی ما صاف و لیز می شد و موقع رفت و برگشت از مدرسه به خانه تلو تلو خوران و در حالی که با یک دستمان چادر و کیف مدرسه را می گرفتیم ، با دست دیگر تکیه بر دیوار داده به خانه می رسیدیم.

*

بچه که هستی مادرت نگرانت است و پندت می دهد . دختر جان بیرون می روی مواظب باش برف بازی نکنی . زیاد بیرون نمانی هوا سرد است. خدای نکرده سرما می خوری و از درس و مشقت عقب می مانی. مادر که می شوی فرزندت نگرانت است که مادرجان بیرون نروی ها، هوا سرد و زمین یخبندان است. یک دفعه سرما می خوری . پایت لیز می خورد. کلاه و شال یادت نرود. برف بر سرت نبارد. جوان است و نمی داند برف سفید خیلی وقت است که بر سرم باریده.

*

مخند ای نوجوان زنهار بر موی سپید ما

که این برف پریشان بر سر هر بام می بارد

صائب تبریزی

*

/ 5 نظر / 6 بازدید
اورین

با سلام و تشکر از مطلب زیبا و خاطره انگیزت حیف که نتوانستم عکس گذاشته شده را ببینم اگر امکان داشت و زحمت نبود چند عکس زیبا از روز برفی برایم ایمیل کن اینجا دوساله برف نمیاد با تشکر اورین

اورین

با سلام و تشکر از مطلب زیبا و خاطره انگیزت حیف که نتوانستم عکس گذاشته شده را ببینم اگر امکان داشت و زحمت نبود چند عکس زیبا از روز برفی برایم ایمیل کن اینجا دوساله برف نمیاد با تشکر اورین

المیرا

سلام خانم شهربانو. به نظر می رسد در ماکو زندگی نمی کنید اما ازاینکه در فضای مجازی فعالیت می کنید بسیار جای خوشبختی است. من نیز ماکویی هستم و در تبریز دکتری جامعه شناسی می خوانم. شدیدا در مقابل شهر ماکو احساس مسئولیت می کنم. به دنبال راهی هستم که بتوانم برای ماکو کاری انجام دهم. اولین موردی که به ذهنم رسید عریض سازی جاده ترانزیتی منتهی به ماکو است. هر وقت از تبریز به ماکو می روم جاده کوچک و گهگاه تصادفات عذابم می دهد. می خواستم اگر شما افرادی را می شناسید که بتوان با کمک هم نماینده ماکو را به این امر واداشت همکاری کنید. هر قدمی هر چند کوچک نیاز است. خیلی ممنون.

اصغر

زنان حسودترند یا آقایون [چشمک][گل]