طفلک زنبور

قصه زنبوری که محکوم به اعدام شد
داشتم ماهنامه آفتاب آذربایجان را ورق می زدم که به قصه های قدیمی رسیدم و قصه ( یازیق آری = طفلکی زنبور ) نوشته ف. حسن زاده ( بولود ) که به زبان ترکی اذربایجانی نوشته است ، توجه ام را به خود جلب کرد و قصه را با حال و هوای خودم به فارسی ترجمه کردم.
یکی بود یکی نبود ، غیر از خدا هیچ کس نبود. در یک چمنزاری خرها و زنبورها زندگی می کردند. روزی از روزهاخری برای خوردن علف به چمنزار می آید و مشغول خوردن می شود. از قضا گل کوچکی را که زنبوری در بین گلهای کوچکش مشغول مکیدن شیره بود ، می کند و زنبور بیچاره که خود رابین دندانهای خر اسیر و مردنی می بیند ، زبان خر را نیش می زند وتا خر دهان باز می کند او نیز از لای دندانهایش بیرون می پرد . خر که زبانش باد کرده و سرخ شده و درد می کند ، عر عر کنان و عربده کشان زنبور را دنبال می کند. زنبور به کندویشان پناه می برد. به صدای عربده خر ، ملکه زنبورها از کندو بیرون می آید و حال و قضیه را می پرسد. خر می گوید : « زنبور خاطی شما زبانم را نیش زده است باید او را بکشم.»
ملکه زنبورها به سربازهایش دستور می دهد که زنبور خاطی را گرفته و پیش او بیاورند. سربازها زنبور خاطی را پیش ملکه زنبورها می برند و طفلکی زنبور شرح می دهد که برای نجات جانش از زیر دندانهای خر مجبور به نیش زدن زبانش شده است و کارش از روی دشمنی و عمد نبوده است.ملکه زنبورها وقتی حقیقت را می فهمد ، از خر عذر خواهی می کند و می گوید :« شما بفرمائید من این زنبور را مجازات می کنم.»
خر قبول نمی کند و عربده و عرعرش گوش فلک را کر می کند که نه خیر این زنبور زبانم را نیش زده است و باید او را بکشم. ملکه زنبورها ناچار حکم اعدام زنبور را صادر می کند. زنبور با آه و زاری می گوید :« قربان من برای دفاع از جان خودم زبان خر را نیش زدم. آیا حکم اعدام برایم عادلانه است ؟»
ملکه زنبورها با تاسف فراوان می گوید :« می دانم که مرگ حق تو نیست . اما گناه تو با خر جماعت طرف شدی که زبان نمی فهمد و سزای کسی که با خر طرف شود همین است .»
الاهی هئچ آری خله یاغین ائششک اوششک نن طرف سالما. الهی آمین / خدایا هیچ زنبور جماعتی را با خر جماعت طرف حساب نفرما .الهی آمین

/ 10 نظر / 3 بازدید
افشین

[سوال] [ناراحت] [ناراحت] [ناراحت] [نگران] [گریه] sar bezan [خداحافظ]

بهزاد

سلام اولسون آنا ديليمي زه وه سه نه كي او ديلي سئويرسن منيم او قايا ""قيزينداكي"" شعرين دن چوووووخ خوشوم گئلدي چؤن كي من او فيلمه و مشهدي عباد فيلمينه چوخلار دفعه باخميشام و اوخوموشام ياشا و هميشه اؤرك لئر ده قال و منه ده بير باش وير ساغ اول

m j

گفت با زنجیر، در زندان شبی دیوانه ای ......

کلموک

ایکاش خداوند, عقل و درایتی کافی به این ملکه’ ظالم بی انصاف میداد تا با مجازات مظلومی, مو’ید بیعدالتی نظام خر ما’بانه’ خری نشود... ( الملک یبقی مع الکفر. و لایبقی مع الظلم)

اورین

با سلام اینجاست که دفاع مشروع را هم جرم می دانند.

فروشگاه ارزان dvd

سلام خسته نباشید واقعا وب خوب و پر بازدیدی دارین لطفا اگر ممکن هستش وب سایت ما رو هم لینک کنید به نام فروشگاه ارزان dvd در ضمن وبلاگ شما رو با اجازتون لینک کردیم

دلتنگی های یک عمه

در سرزمین سقید یا سیاه، دوست یا دشمن، موافق یا منافق، حق یا باطل، مدیریت افراط و تفریط، یا چهل ستون می سازد یا بی ستون[گل]