خانیم دیله ندی

 

در ولایت ترکیه به این مدل می گویند :« حانیم دیله ندی ، آقا به یندی . / یعنی خانم گدائی کرد و آقا پسندید.» حکایت این نامگذاری چنین است که گویا روزی خاتونی حوصله اش سر می رود و می خواهد یک چیزی ببافد. از آنجا که کاموا برای قلاب بافی ندارد سراغ در و همسایه می رود و از آنها کاموای پس مانده می خواهد . از هر خاتونی مقداری می گیرد و از قضا هنگام کوفتن در خانه ای آقائی در را باز می کند و خاتون را می پسندد و سرانجام با او ازدواج می کند. خاتون با کامواهای رنگارنگی و ناقصی که از همسایه ها می گیرد ، روتختی و روبالشی می بافد و به عنوان جهیزیه به خانه  آقای همسر که از خانه داری او خوشش آمده می برد. بعضی از خاتون های ولایت ترکیه تا این مدل را می بینند می پرسند :« برای چه کسی از مدل خانیم دیله ندی ، جهیزیه می بافی ؟ »  

می گویم :« جان دلم برای هیچ کسی . کامواهای اضافی روی دستم مانده و می خواهم رو لحافی ببافم . هم هنگام تماشای تلویزیون حوصله ام سر نرود و هم این نخ های اضافی رنگارنگ تمام شود و داخل کمد جا باز شود.»

یادش به خیر ، محصل که بودیم ، از این مدل رو بالشی و جامدادی و کیف و شال گردن و .. می بافتیم. اما رنگها به این شکل شلوغ و آش شعله قلمکار نبود. بلکه بیشتر از دو رنگ سفید و قرمز استفاده می کردیم. دوستمان حکیمه از رنگهای سفید ، زرد ، نارنجی ، قرمز ، زرشکی و سیاه استفاده کرده و به ترتیب بافته بود. زیبا دیده می شد. ماه رمضان که مصادف با روزهای گرم و طولانی تابستان می شد ، ما دختر مدرسه ای های هم محله به مسجد رفته و بعد از نماز جماعت ، نخ و قلاب را درآورده و با هم صحبت کنان می بافتیم. مرحوم فاطمه سلطان خانم ، سرایدار مسجد که طفلکی یک کمی هم بدخلق و عصبانی بود ، کاری به کارمان نداشت. به مادرانمان اطمینان می داد که اگر شلوغی کنیم پدرمان را درمی آورد. خوش بود به این که دخترهای محله اش جلوی چشمش هستند و می داند چه می کنند.

*

مردم ولایت ترکیه در گفتگو و نوشتارشان « خ » ندارند و « ح » تلفظ می کنند.  

مثل : خرم = حوررم

خطا = حاطا   

خاتون = حاتون

خدیجه = حاتیجه

عکس در وبلاکم در بلاک اسپات. نمی دانم چرا این روزها نمی توانم عکس ها را در پرشین بلاک آپلود کنم .

/ 5 نظر / 36 بازدید
بولوت

بافتنی و قلاب بافی خیلی به دست فشار میاره. یه جوری نشه برای حیف نشدن کامواها ببافیشون بعد دستت اذیت بشه. http://www.picofile.com/ اینجا رو برای آپلود امتحان کن.

اورین

با سلام و قبولی طاعات و عبادات و آرزوی سلامتی مثل جالبی بود روی هم مثل های ترکیه هم بد نیستند اگر بیشتر از مثل های ترکیه بنویسید بهتر می شود هرچند مثل های آذربایجانی خودمان هم کمی از آنها ندارند. با تشکر - اورین

موغان اوغلو

موغان اوغلو حاقدا ایچتیمای و ت. ار. ت رادیولارینین اورتاق وئرلیشینی.بورادان دینله یه بیلرسینیز. www.trt.net.tr/medya6/ses/2013/07/18/16f39e9d-4bcb-4204-b5a2-ad7968a89064.mp3

سلام من هرروز بهت سرمىزنم لطفامنولينك كنيدومن لينكت كردم

امو

جالبه