مختصر به بهانه آن روز

آن روز 29 بهمن 1356 روزی که تبریز قیام کرد.

آن روز که سروان حق شناس با اسلحه کمری به سوی محمد تجلی شلیک کرد.

آن روز که  مردم یکپارچه شیشه های بانکها و مغازه ها و سینماها و آتش زدن لاستیکها را آتش زدند.

آن روز که هیچ یک از قیام کنندگان داخل بانک به اسنکاسی و سکه ای نیم نگاهی نیز نکردند.   

آن روز که همه یکپارچه می گفتند : بیز بو شاهی ایسته میروخ والسلام / ما این شاه را نمی خواهیم والسلام.

آن روز که در مقابل اخبار مبینی بر اینکه قیام کنندگان اوباش و ارازل و تجزیه طلب و خارجی بودند شعار سر داده شد که : جام سیندیران اوروجعلی ، اوت یاندیران بوروجعلی ، هاردان اولدو خاریجه لی ؟

آن روز 29 بهمن 1356 شهر تبریز بود.

**

/ 6 نظر / 4 بازدید
قربان زاده

سلام شهربانو خانم . یقینا از آن روزها خاطرات زیادی داریم . ولی برای من جالب است که با گذشت زمان حدود سی سال شما چگونه این شعار ها را دقیقا بخاطر دارید .!!

قلم ما

سلام از جانب دل اين همه حرف و كلام ازجانب دل آمده مثل اينكه در بهاربر گل چو بلبل آمده ما زعارف يك اشاره خواهيم ازآن نور دل چون براين محفل كلام ازحق وباطل آمده كشتي عشقم در اين امواج پر اسرار آب از قضا با يك اشارت آن به ساحل آمده رنج و درد از اين بلا ديديم در اين امواج ها بر همان ساحل بسي عارف به مشكل آمده ناخدايم راز اين ره را چو داند هر زمان گر نظر انداز مش انسان كامل آمده او بر اين ميخانه با ساقي براي مستي اش با هزاران راز ها منزل به منزل آمده يوسفا داني كه ره مشكل ولي جرات بسي زن قدم بر اين حيات گر آدم از گِل آمده

علوی

وبلاگ اشعارروان شاد مهدي خازن http://mahdikhazen.blogfa.com

علی

بنده هم با همین بهانه - وبهانه انتشار اشعار عباس در وب شما باید یادی از ایشان بکنم . یک سال بعد از بهمن 56 یعنی بهمن 57 با مرحوم عباس پناهی مدتی در دادگستری ماکو همکار بودم . و لی افسوس که زود از این دیار رخت بر کشیدند . آنروزها که وقتی من به خانه ی ایشان می رفتم ( مهمان نواز بودند ) دو تا پسر داشتند. که انشا ء الله بتوانند خلا وجود ایشان را تا حدودی برای خانواده پر کنند . بعد ها این بچه ها را در کتابفروشی خیابان پایین زیارت کردم ولی الان خبری ندارم اگر روزی فرصت دست داد از ایشان خاطراتی وچند تا عکس به یادگار دارم در وب خواهم گذاشت . شاید هم خدا راچه دیدی شاید این پیغام باعث شود بنده بعد از سالها از بچه های عزیز ایشان خبری بگیرم

احمد

بیر یم موشگولوموز فارس شوونیزیمیدیر اینانمایئن بولارا بولار صهیونیزمین بیر شاخه سیدیر حزب رستاخیز آرمی یادیردا اولسا بیر مثلثی ده!