زینب پاشا

در جای جای مشروطه رد پای زنی مشهور به زینب پاشا دیده می شود که سردسته زنان شرکت کننده در نهضت تحریم توتون و تنباکو بوده و در گشودن انبارهای محتکران تبریز در زمان قحطی نان پیشگام بوده است .

در میان این مبارزان ، زنی هم نام شیرزن کربلا با الهام از حسین بن علی وقتی قحطی و ظلم و استبداد شهر را فرا می گیرد بی محابا و شجاعانه به گروه خود دستور مبارزه و مقاومت می دهد . او نه تنها سنتهای فئودال را می شکند بلکه به بسیاری از زنان و مردان ثابت می کند که حق طلبی و حضور زن در اجتماع هیچ منافاتی با حجاب و دین ندارد چرا که آن زمان زینب پاشا گوشه های چادرش را به کمر بسته و چارقدش را بر چهره می کشد و مسلح به پا می خیزد .

زینب پاشا این زن غیور آذربایجانی برخلاف دیگر زنان که عرف و سنت غلط باعث خانه نشین شدنشان بود ، در حدود سال ۱۲۷۰ مهر سکوت را از لب برمی دارد ، زنجیر سنن و قوانین فئودالی را پاره می کند و برای نخستین بار با چهل نفر از زنان قهرمان از تبریز علیه ظلم و استبداد به جنگ مسلحانه دست می زند . در دورانی که زن دست و پا بسته و مقید به سنت بود و به عنوان ضعیفه و ناقص العقل جز انجام امور خانگی کاری نداشت ، تاریخ شاهد بسیار زنانی بود که پا به پا و حتی گاهی جلوتر از مردان می کوشیدند . آن زمان که تاریخ در کشورها مذکر بود و جز اندرونی جائی برای زن نبود گروهی اناث ، مردان را چون کوه پشتیبانی کرده و در اجرای احکام اسلام و عملی کردن قتوای مجتهدان آنان را حمایت و یاری می کردند .

زینب پاشا وقتی در شرایط حاکم بر جامعه آذربایجان ، قحطی و گرسنگی و احتکار محتکران را می بیند به زنان محل که از کودکی به وی احترام قائل بودند و اعتقاد به عزمش داشتند چنین بانگ برمی آورد که اگر می خواهید بچه هایتان گرسنه نباشند از خانه هایتان بیرون بیایید چوب به دست بگیرید و بازارها را ببندید که بزرگترین درد ما احتکار است و چوبها را بر سر محتکران بشکنید . حامی ما اتحاد ما و روستائیان هستند .

زینب پاشا که به بی بی شاه زینب ، زینب باجی ، ده باشی زینب معروف بوده و در آن سالها در هنگام قحطی نان که غلات را احتکار می کردند و با قیمت گران به مردم می فروختند ، در کار کشف انبارهای غلات مالکان و گشودن آنها و تقسیم گندم و جوی احتکار شده بین خانواده های تنگ دست فعال بوده است .وی در اواخر عمر خود به سفر عتبات عالیات می رود . او تشنه آزادگی و زنی معتقد که تنها کلامش این بود (بنگر چه زیبا سخنی است از حسین بن علی : در این دنیا اگر هم دین ندارید لااقل آزاده باشید . ) کمتر در تاریخ از وی سخن به میان آمده است .

این سخن پایان کلام دکتر شکوهی از دنیای قلب بزرگ و عزم راسخ بزرگ زنی بود که کمتر در تاریخ از وی سخن به میان آمده است .

منبع : سایت شبستان shabestan.ir

/ 3 نظر / 4 بازدید
مینا

سلام. ممنون از کامنت. فکر می کنم کتاب را از نشر باران سوید بتوانید بخرید. سال نو هم مبارک! شاد باشید.

savalanmeshkin

سلام.خسته نباشيد الحمدالله که مشکلتان حل شده است .در کل فکر کنم کار با بلاگفا براتون راحتتر و بهتر باشه

احمد

الاه رحمت ائلسین روحو شاد اولسون