روز کارگر و روز معلم مبارک

 
معلمی هنر است , عشقی است آسمانی

معلمی هنر است , معلمی عشقی است الهی و آسمانی , تا خدا بوده و هست , معلم بوده و هست و هر روز روز معلم است .
از میان روابط انسانی , آنچه والاترین است , رابطه بین معلم و شاگرد است , و بهترین نوع این رابطه را که سر شار از ادب و فروتنی است , در حکایت موسی و خضر می یابیم که در آن حکایت , موسی در مقام شاگرد و خضر در جایگاه رفیع معلم جای دارد و چه شیرین نقل میکند این حکایت را کتاب خدا , طرفه آنجا که موسی به خضر میگوید : از تو پیروی میکنم تا از آنچه به تو تعلیم داده شد و مایه رشد انسان است به من بیاموزی. و خضر در جواب میگوید : تو هر گز هم پای من نمی توانی صبر کنی , چگونه شکیبایی خواهی کرد ؟ موسی بی درنگ میگوید اگر خدا بخواهد مرا شکیبا خواهی یافت و در هیچ کاری نافرمانی تو نمی کنم . و از این رو است که نقش معلم را در جامعه , همچون نقش انبیا میدانیم چرا که معلم ایمان را بر لوح جان و ضمیر های پاک حک میکند , و ندای فطرت را به گوش همگان می رساند , سیاهی جهل را از دلها می زداید , و زلال دانایی را در روان آدمی جاری می سازد , کیست که نداند دغدغه معلم , چرخش حیات بشر , بر مدار ارزش و کرامت انسانی است , آری معلمی هنر است , معلمی عشقی است الهی و آسمانی .
صفحات تقویم های چاپ شده در این آب خاک به لحاظ نامگذاری ایام به مناسبت های گوناگون , همواره یکی از شلوغ ترین تقویم های چاپ شده در دنیاست. وبه دشواری می توان صفحه ای را پیدا کرد که به یک رویداد، واقعه، یادبود، یادگار و نظایر آن اختصاص داده نشده باشد. که از جمله ارج گذاری تقویمی ,که در12 اردیبهشت ثبت گردیده روز معلم است . اما آنچه در حقایق روزمره جامعه می گذرد حکایت دیگریست که امروزه روز معلم به عنوان تربیت کننده ی نسل فردا، در حادترین شرایط اجتماعی به سر می برد خاصه در دو دهه اخیر نه تنها وضع عمومی، معیشتی، اجتماعی، روانی، علمی و نگرش های عمومی آنان به جامعه بهبود نیافته، بلکه این فرآیند روندی نزولی را طی کرده است تا بدانجا که بار ها شاهد اعتراض این قشر از جامعه به صورت گرد همایی و تظاهرات خیابانی بوده ایم .
نسل امروز 12 اردیبهشت هر سال را که از قضای روز گار سالروز شهادت روحانی فرهیخته ای چون مرتضی مطهری است , روز معلم میداند اما شاید کمتر کسی از نسل پس از انقلاب بداند که مبنای نامگذاری این روز ( روز معلم ), واقع قتل معلم ابوالحسن خانعلی دبیر دبیرستان جامی تهران در12 اردیبهشت سال 1340 است که در تجمع اعتراض آمیز معلمان به میزان حقوق دریافتی خود درمیدان بهارستان توسط رئیس کلانتری بهارستان به ضرب گلوله گشته شد تا حادثه ای بیاد ماندنی در تاریخ این کهنه دیار ثبت گردد . حال امروز چگونه باید التیامی بر زخم کهنه ی دل پیام آوران آگاهی بود با کدام واژه کدام سرود؟

*
شعر معلم
می توان در سایه آموختن
گنج عشق جاودان اندوختن
اول از استاد، یاد آموختیم
پس، سویدای سواد آموختیم
از پدر گر قالب تن یافتیم
از معلم جان روشن یافتیم
ای معلم چون کنم توصیف تو
چون خدا مشکل توان تعریف تو
ای تو کشتی نجات روح ما
ای به طوفان جهالت نوح ما
یک پدر بخشنده آب و گل است
یک پدر روشنگر جان و دل است
لیک اگر پرسی کدامین برترین
آنکه دین آموزد و علم یقین
روز و هفته معلم بر همه ی معلمان مبارک باد .

شعر از شهریار
                        
 
لبخندلبخند
 
 

اولین زن معلم در شهرستان ماکو مرحوم سنبل خانم بنیادیلبخند 

اولین مدرسه دخترانه در شهرستان ماکو : دبستان پروین اعتصامی

 

مدیر مدرسه : مرحوم قمر خانم موسویلبخند  

سایر معلمین :

ملیحه خانم حبشی لبخند

میراحمد باقرموسوی لبخند

صاحب خانم رمضان زاده لبخند 

فاطمه خانم فیروزی لبخند

مرحوم میرمحمود باقرموسویلبخند

 

/ 9 نظر / 16 بازدید
سید زعفرانی

سلام نوشته هاتون همه را خواندم خیلی جالب و خواندنی بود . ای کاش منم ترکی بلد بودم .

شبناز

شهربانوی عزيزم روز معلم به تو نازنين وبه مادرم مبارک باد

رضا

هيچ چيزی زيبا تر از ان نيست که انسان نام اموزگار خود را اوازه کند . کسی را که اوازه امان ساخته

مهدی جليل زاده

با سلام روز معلم را به شما شير زن ماكو تبريك ميگويم . ببخشيد كه دير به دبر سر ميزنم.به خدا اوضاع درس ام به هم ريحته تو رو خدا از من نرنجيد

معصوم

سلام متن هاتون خیلی زیباست مدتهاست که تصمیم داشتم براتون کامنت بزارم، لطفا به من هم سربزنید و نظر بدید. ممنون

nik

Cheghad delam mikhad Makoo ro bebinam, shoma makoo saken hastid? ya inke tehranid?

حسن ابراهیمی

با سلام وبا اجازه از مطلبتان در وبلاگم استفاده نمودم

خادم الزهرا

بـــر دل ياقـــوت با خط طــلا بنوشته اند شيعيان حــاجي شدن چون دور حيــدر گشته اند هر که با حيـــدر نباشد مطمئناً کافــــر است اهل سنت دور کعبــه از ازل ول گشته اند حسینیه اهل بیت www.hosseiniye.blogfa.com