حسن یوسف

حسن یوسف گیاهی آپارتمانی و چند ساله است. این گیاه انواع و رنگهای گوناگونی دارد. به سبب داشتن برگهای رنگ و زیبا « برگ زیبا » هم نامیده می شود. اولین بار آبجی بزرگ چند شاخه از این گل ها را برایم اورد و گفت :« داخل لیوان پر آب بگذار بعد از چند روزی رپشه های سفید رنگ در انتهای شاخه ظاهر می شود و هر کدام را داخل گلدان جداگانه بکار . »

شاخه ها را داخل لیوان گذاشتم و بعد از چند روزی ریشه های سفید نمایان شدند و طبق سفارش آبجی بزرگ کاشتم. دوست جان هم از این گل ها خوشش آمد .حسن یوسف ها که پرشاخ و برگ شدند تعدادی شاخه چیدم و به او نیز دادم.  

یادش به خیر  ، برای داشتن گل و گیاه نیازی به گلفروشی نداشتیم. حکیمه از ائل گلی تخم گلهای اطلسی جمع کرده بود. به هر کدام از ما چند تایی داد. من هم به او تخم گل جعفری و یک شاخه حسن یوسف دادم. دوست جان چند شاخه گل عروس یا همان بگونیا داد. مهری و مهرناز نیز تخم گلی ختمی و یک شاخه شمعدانی دادند. همه از داشتن گل و گیاه رنگارنک خوشحال و راضی شدیم.  

نگهداری از گیاه حسن یوسف آسان است. کافی است که پشت پنجره آفتابی قرار دهیم . آب را هم دوست دارند. ازدیادشان هم آسان است. کافی است شاخه ای چیده و داخل ظرفی پرآب قرار دهیم. بهتر است که هر از گاهی حرس کنیم و شاخه های حرس شده را هم داخل آب بگذاریم. من هر شش ماه بک بار خاک گلدان را عوض می کنم و گل همیشه شاداب است و رشد خوبی دارد. می توانیم تخم هایش را نیز بکاریم. اما من گلها را هنگامی که هنوز غنچه است ، می چینم تا رشد گیاه بیشتر باشد.

هفته گذشته باد تندی وزید و گلدان حسن یوسف را که پشت پنجره بود به زمین انداخت. یکی از شاخه های کوچک گل شکست و حیفم آمد دورش بیاندازم و داخل آب قرار دادم. به زودی ریشه دار شد و داخل گلدان کوچک کاشتم. این هم حسن یوسف با تارهای سفیدش. 

*

/ 8 نظر / 204 بازدید
پاییزفصل زیبا

با من از روايت گريه‌ها سخن مگوی. صبح‌های مرمرين در پی است، سواران ستاره‌پوش در پی است. گُل‌گُل شبنم و لغزش لاله در نسيمه‌های نور. ديگر نه نامی از دريا، نه نقشی که در چشم آدمی. من راز‌جویِ آن روايتم که هنوزش کسی بازنسروده است. با من از روايت رازها سخن بگوی......((سیدعلی صالحی)).....[گل][گل][گل][گل][گل]...درپاییزفصل زیبا منتظر حضور گرم شماهستم ...ممنون

امین ( آذرقلم از تبریز)

سلام همشهری دور از وطن! خبر کسالت تان ناخرسند و نگرانم کرد. برایتان آرزوی صحت و سلامتی عاجل دارم. امیدوارم بتوانم شما را از نزدیک ببینم. در مورد اطلاعاتی که در خصوص ارک و عبدالعلی زاده دادی ممنونم اما به نظرم خیلی ناقص و گنگ بود. به زودی در مورد درویش زاده شهردار اینگونه خواهم نوشت. اگر اطلاعاتی از عملکرد ایشان به یاد دارید و یا در مورد سایر نامداران تبریز اطلاعاتی ارائه کنید تا برای اطلاع نسل جوان امروزی و نسل های آبنده در معرض دید و قضاوت عموم قرار دهیم. باشد که از گذشتگان عبرت گیریم و راه ناراست را هرگز نپیماییم. یا حق

موغان اوغلو

سلام سرکارخانم شهربانو امیدوارم همیشه سلامت باشید.[گل]

مهدی همت زاده (ائلدار) ماکو

سلام - مطالب ارزشمند و مفیدی در ویلاگتان نوشته شده و از خواندن دلنوشته هایتان لذت می برم برای شما آرزوی موفقیت دارم . چوخ یاشا

habib

... اگر رسم سر آن چشمه کام دل طلبم لبـی نهــم بـه لبـی آب خوشگـوار فرج چه می شود به کرامت خدا کند نظری ؟ که پـــرده افکنـــد از روی پــرده دار فرج من از فراق فرج آه و ناله ام به هواست بـه عــافیت رســم آخــر ز رهگــذار فرج پیــادگان بــه تکـــاپو گــرفته دسـت دعا خـــدا کنــد کــه بیـــاید ز ره ســوار فرج ... مهمانی خدای مهربون خوش بگذره ! [گل][گل][گل] داها بیزه باش چکمیسن گوزل باجی ؟!!!

alireza

سلام دوست من امیدوارم که حالت خوب باشه اگه از وب من خوشت اومد بروبه ادرس زیر ودرقسمت وب های منتخب به من رای بده لطفا،دمت هم گرم ادرس وب من gameover007.mihanblog.com وجایی که لطف کنی وبه من رای بدی ادرس زیر است http://blogsfire.mihanblog.com/

سحر دی زاد

سلام همشهری نجه سن؟ من هم حسن یوسف رو دوست دارم و ازش دارم کلا گیاهان رو خیلی دوست میدارم [گل]