شب آرزوها ، رغایب ، رقئییب

چرخ فلک چرخید و روزها و شبها را پشت سر گذاشت . یک سال گذشت و بار دیگر اولین پنج شنبه از ماه رجب ، شب آرزوها ، رقئییب از راه رسید. میهمانی مرده ها با پختن حلوا و شعله زرد و چیدن خرما روی سینی احسان شروع شد. امروز قرار است سر مزار عزیزانمان حاضر شویم و با آنها تجدید دیدار کنیم. رهگذران و حاضرین در مزار راشیرین کردن کام به خواندن فاتحه و یاسین دعوت کنیم. این تنها هدیه ایست که به آنها می رسد.

امروز به یاد پدر حلوائی پختم به شیرینی خاطرات خوش کودکی ، به گرمی دستهای پرمهرش ، به لطافت دل مهربانش.

امشب دو شمع به یاد برادر و پدر روشن خواهم کرد و دو شاخه گل رز سرخ ، از همانهائی که پدر دوست داشت و باغچه حیاط را با آنها زینت داده بود ، از باغچه کوچکم خواهم چید و کنار شمعها خواهم گذاشت. شمعها را روشن خواهم کرد و منتظر پروانه های کوچک و رنگی خواهم ماند که بیایند و دور گل و شمع بچرخند و بچرخند و بچرخند. آنچنان که پر و بالشان بسوزد و خاکستر شود ، بلکه بروند و سلام مرا به هر دو عزیزم برسانند.

به عکس پدر خیره خواهم شد. عکسی که به من نگاه می کند و لبخند می زند. شاید نتوانم جلوی اشکهایم را بگیرم . اما امشب نباید گریه کنم. چون او اشک را در چشمانم دوست نداشت. گریه هایم به شدت اذیتش می کرد. گریه نخواهم کرد. آخر رغایب است . پنج شنبه است و می گویند ارواح مسلمین آزادند و به سراغ عزیزانشان می روند. امشب او مهمان من است و نباید بد بگذرد و غمگین بازگردد.

صادق اهری وبلاکستان در غم از دست دادن عزیزی عزادار است. برای او و خانواده اش آرزوی صبر می کنم.

روح رفتگان تان شاد ، صبرتان زیاد، دلتان آرام

*

یک شرح مختصر برای پیامگذار عزیز ناشناس:

دوستم اورزولا ( که  آلمانی است ) می گوید هر وقت بر سر مزار یا به یاد عزیز از دنیا رفته ای شمع روشن کنیو پروانه ای دور شمع بچرخد و بال و پرش بسوزد می میرد و به آن دنیا سفر می کند و ماجرای سوختن و را به عزیزانت شرح می دهد و سلام تو را و یاد آوری ات را به او خبر می دهد. این یک احساس و باور زیباست و با کفر و بی اعتقادی کاری ندارد. همه برای رفتگانمان دعا و فاتحه و یاسین می خوانیم.

*

/ 10 نظر / 29 بازدید
Ayda

گلیملی ، گئديملي دونيا سون اوجو اؤلوملو دونيا احل گلدي يئر گيزلتدي قاني دونيا كيمه قالدي..... دده قورقوت كيتابيندان سيزه دؤزوم ديله ييرم .

غزل

سلام تا وقتی که ادم عزیزی رو از دست نده این روز هیچ معنی براش نداره جز اینکه گاهی 40 پله بره پایین و یک مشت حلوا بگیره از دست اینو و اون ولی وقتی عزیزی دادی از چند روز ژیش تصمیم میگیری یک جشن حسابی بر پا کنی و از عزیزت پذیرایی کنی چقدر سخته که دوری راستی خدا بیامرزدشان

اورین

سلام خدا روح حاج احمد آقا و فرزند بزرگوارش را شاد کند اری خیرات دادن در حق درگذشتگان از دیر باز در فرهنگ ها بوده و هست و شاید اگر نام نیکی از ما هم باقی بماند روزی برای ما هم خیرات بدهند و البته فقط شاید!

تئل ناز زنگانلی

سلام . نئجه سیز؟ بیر حیکایه ایله یئنیلندیم. یولونوزا گول سپیرم. [گل]

توتقون

ایستکلرینیز یئرین آلسین[گل]

بی تا

من هم تا صبح مهمان عزیزی بودم تا از خاک بلند بشود و به سراغم آید آه انتظار چه سخت است روح ژدر و برادر گرامیتان قرین رحمت بارگاهش وچند گل رز سرخ هم تقدیمی من بشما [ماچ] آه ای کوچه آرزوها بنمایش بروم درب خوشبختی را

قربان زاده

سلام خانم شهربانوی . ضمن تشکر از لطف شما . من نیز برای شادی ارواح عزیزان از دست رفته شما فاتحه ای خواندم . امیدوارم در دیار غربت خداوند برای شما تحمل این مصائب را آسان کند گرچه می دانم این روزها برایتان سخت و بسیار حزن انگیز است .