نخستین زنان ایران - 4

فاطمه معتمدی مشهور به روزا منتظمی نخستین بار در سال 1337 کتاب هنر آشپزی را نوشته به چاپ زسانید. این کتاب شامل 600 دستور غذائی است و نوشتن اش دو سال طول کشیده است. کتاب هنری آشپزی را در دو جلد منتشر کرد که شامل 1700 نوع غذای ایرانی و فرنگی بود.
روزا منتضمی در 02 آبان سال 1388 در سن 87 سالگی در گذشت.
*
طاهره صفارزاده در آبان سال 1315 در شهر سیرجان به دنیا آمد. او مترجم ویراستار ، نویسنده و شاغر بود.وا در روز چهارم آبان1387 درگذشت.
*
بی بی منجِّمه، پیشگو و جنگجوی سلطان خوارزمشاهیکی از زنان نامدار ستارهشناسی ایران، بی بی منجمه سمنانی است. او دختر کمالالدین سمنانی رئیس شافعیه نیشابور و منجمباشی سلطان محمد خوارزمشاه و از طرف مادر به فقیه بزرگ خراسان امام محمد بن یحیی منتسب است. تاریخ تولد بی بی به درستی مشخص نیست ولی به نظر می رسد در اواخر قرن ششم متولد شده است. بی بی در خانواده ای فرهیخته رشد کرد و همچون پدرش در علم نجوم تبحر یافت و در رده دانشمندان زمان قرار گرفت، در دربار پادشاهانی چون سلطان جلال الدین خوارزمشاه و علاءالدین کیقباد از جایگاه ویژه برخوردار شد. او به دلیل استعداد و تواناییاش به دربار خوارزمشاهیان راه یافت و چون احکامش با قضا و قدرجور درآمد از مقربان درگاه سلطان خوارزم شد و به بی بی منجمه شهرت یافت. بی بی در بسیاری از نبردها در مقابل مغولان پا به پای دیگر جنگجویان می جنگید و در رزم آوری نیز شهره بود و در تواریخ آمده است که او مدتها دوشادوش جلال الدین خوارزمشاه در میدان نبرد با مغولان حضور داشته است.
منبع
*
گلاره ارسطافر اولین زن ایرانی که در سال 2001 به قطب جنوب سفر کرده در هلند زندگی می کند.
*
آرتمیس Artemis
نخستین زن دریانورد ایرانی است که درحدود 2480 سال پیش،فرمان دریاسالاری خویش را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت کرد و اولین بانویی می‌باشد که در تاریخ دریانوردی جهان در جایگاه فرماندهی دریایی قرار گرفته است.
*
دیانا طباطبایی استاد دانشگاه اولین خانم ایرانی است که در کانادا وارد سیاست شده
منبع
*
"رابعه قزداری" نخستین زن شاعر فارسی گوی، مشهور به مگس رویین و ملقب به "زین العرب"، دختر کعب، امیر بلخ و از اهالی قزدار (قصدار، خضدار، شهری قدیمی واقع میان سیستان، مکران و بست) و معاصر "رودکی" بود.
منبع
*

اشرف السلطنه همسر محمدحسن خان اعتمادالسلطنه است که عکاسی را از "شاهزاده محمدمیرزا" آموخته و رأساً به فعالیت در آن پرداخته است.
منبع فرهنگسرا
*
طوسی حائری اولین گوینده زن رادیو ، دخترعمه و دختر دایی داوود رشیدی بوده است و حتی مدتی در ایران و فرانسه با خانواده آنها زندگی کرده. طوسی حائری دکترای ادبیات فرانسه داشت. منبع

*
منیر طه اولین زن ترانه سرای ایرانی
*
ژیلا بنی یعقوب برنده جایزه آزادی بیان

*

اشرف السادات مرتضایی معروف به مرضیه نخستین زن خواننده در برنامه گل ها

*

آسیه امینی برنده جایزه سال ۲۰۰۹ دیده‌بان حقوق بشر
*
شادی صدر برنده جایزه لاله حقوق بشر هلند
*
مهین گرجی نخستین خبرنگار ورزشی در حوزه زنان بعد از انقلاب بود. منبع

*

فاطمه رجبی ، تنها زن راننده کامیون در ایران- اطلاعات بیشتر در اینجا

*

فریده گلاب اولین راننده جاده ای زن در ایران- اطلاعات بیشتر در اینجا

*

دو پست در سایت رادیو زمانه

دشمن دانا به از نادان دوست - فروغ . ن . تمیمی

ضرورت های پنهان چند همسری - سوسن محمد خانی غیاثوند

*

/ 2 نظر / 5 بازدید
آيدا بيات

سلاملار وسایقیلار شهربانو! بو یازینیز منیم اورگیمحه ایدی . چوخ خوشلادیم اللره ساغلیق. نخستین زن روزنامه نگار ایران خانم دکتر کحال، ناشر اولين روزنامه اختصاصي زنان با نام " دانش" كه از دهم رمضان 1328 قمري منتشر گرديد. اين روزنامه در زماني انتشار يافت كه اكثريت قريب به اتفاق زنان حتي از حقوق طبيعييك زن در جامعه محروم مانده بودند. او براي رهائي زنان از زير بار ستم و دستيابي آنان به حقوق حقه اي كه بايد استفاده مي نمودند تلاش زيادي به كار برد ساغ اولون

سحر

جالب بود شهربانو جان. الان خوندمش[پلک]